Finále zdravé 5

Děti z naší školní družiny se zapojily do kuchařské soutěže „Finále zdravé 5“, která byla vyhlášena v rámci celorepublikového programu Zdravá 5. Tento program je zaměřený na vzdělávání v oblasti zdravého životního stylu a zdravé stravy. Do soutěže jsme přihlásili celkem 5 kuchařských týmů, které připravovaly zdravé a chutné svačinky. Každý tým si připravil vlastní recept, který samostatně uvařil. O vítězství v soutěži budou bojovat zdravé palačinky připravené bez použití tuku a cukru, odlehčené tiramisu s čerstvým lesním ovocem, celozrnné toasty zapečené s vejcem, čerstvou bazalkou a čerstvými hráškovými lusky. Dále se o přízeň poroty bude ucházet Mrkvový dort s krabími tyčinkami a toasty zapečené se sýrem a rajčaty. Taky se Vám sbíhají sliny? Pokud ano, inspirujeme Vás jedním ze soutěžních receptů:

Mrkvový dort s krabími tyčinkami

Množství:

pro 8 jedlíků

Suroviny:

– 500g celozrnný toastový chléb

– 300g pomazánkové máslo

– 2 vejce

– 500g krabích tyčinek

– 3-4 mrkve

– 250g majonézy

– 150g bílého jogurtu

– 4 stroužky česneku

– 3 lžičky citronové šťávy

– čerstvá petrželová nať

– mletý pepř – sůl

Náčiní:

– mísa

– stěrka k míchání

– struhadlo

– tyčový mixér

– nůž

– prkénko

– pečící papír

– drtič na česnek

– kastrůlek

Postup:

Rozmrazené krabí tyčinky pokrájíme na kousky, promícháme je s bílým jogurtem a rozmixujeme tyčovým mixérem. Vmícháme majonézu a ochutíme citronovou šťávou, solí a pepřem. Na prkénko dáme pečící papír, na něj vedle sebe těsně naskládáme 4 toustové chleby. Chleby pomažeme pomazánkou a tak vrstvy střídáme do vypotřebování. Poslední vrstva je chléb. Dáme ztuhnout do ledničky na několik hodin. Vejce uvaříme ve vodě po dobu 10 minut. Po vychladnutí vejce oloupeme. Pomazánkové máslo smícháme s rozmačkaným česnekem. Ztuhlý dort vyjmeme z lednice, pomažeme ze všech stran ochuceným pomazánkovým máslem. Povrch dortu hustě posypeme najemno strouhanou mrkví a ozdobíme kolečky uvařených vajec a petrželovou natí.

07.05.2021